Ana Sayfa - Analitik Bakış   dahi etüt
 
 


Batı Medyasında İslam İmajı
Batı Medyasında İslam İmajı
(Bülent Keneş, İz Yayıncılık, İstanbul, 1998, 176 sahife)
12 Ocak 2010 Salı 11:29
Kaynak: analitikbakis.com
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 
Parenti, büyük finans ve iş çevrelerinin medya ile olan ilişkilerine ve medyada tekeller meydana gelmesinin sakıncalarına da dikkat çeker. Amerika'da tüm medya organlarım kontrol eden büyük iş ve finans şirketlerinin sayısının sadece 10 olduğunu bilmek ona hak vermeyi zorunlu kılmaktadır. Bu şirketler, 3 büyük televizyonu ve radyo şebekesini (NBC, CBS, ABC), 34 yardımcı TV istasyonunu, 201 kablolu TV sistemini, 62 radyo istasyonunu, 20 kayıt şirketini, aralarında Time ve Newsweek'in de bulunduğu 59 dergiyi, aralarında The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal ve The Los Angeles Times gibi gazete devlerinin de bulunduğu 58 gazete, 41 yayınevi ve Columbia Pictures ile Twentieth Century Fox'u elinde tutmaktadır. ABC, CBS ve NBC hisselerinin 4'te 3'ü Chase Manhattan, Morgan Guaranty Trust, Citibank ve Bank of America gibi finans kurumlan tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca, direkt devlete çalışan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) gibi kuruluşların basındaki uzantıları vasıtasıyla bu kuruluşların yayın politikalarını yönlendirebildikleri ve manipüle ettikleri de bizzat CIA Başkanı John Deutch'un Kongre üyelerine verdiği bir brifingte ifade ettiği bir gerçektir.
 
Askerî ve ekonomik olduğu kadar kültürel ve sosyal açıdan da kendisini Batı gelenek ve kültürünün saldırısı altında hisseden İslâm dünyası uluslararası bilgi akışının beş büyük Batı medya grubunun tekelinde olmasının oluşturduğu tehdidi ensesinde hissetmektedir. Dünya kamuoyunu oluşturan, kültürel ve sosyal norm ve davranışları şekillendiren önemli televizyon, dergi, gazete, kitap, radyo istasyonlan, sinema ve kaset piyasasını kontrol eden dev Batılı medya şirketlerinin sayısı da Amerika'daki refikleri kadar az. Topu topu Batılı 5 medya devi uluslararası bilgi aktarımını önemli ölçüde ellerinde bulunduruyorlar.
 
1) Time Warner Inc. (ABD): Dünya çapında 120 milyon okuyucusu bulunan dergiler ve kitap basan yayınevleri, dünyanın en büyük ikinci kaset şirketi olan WCI, kablo TV'si HBO ve Cinemax.
 
2) Bertdsman (Almanya): Uydu TV yayınlarında uzman. Kitap yayını ve kaset piyasasına egemen. Dört kıta, 15 ayrı ülkede basılan 40'ın üzerinde dergi ve magazin.
 
3) Rupert Murdoch'a ait News Corporation Ltd. (Avustralya): Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya'da etkin bir gazete krallığı. Avrupa'nın en büyük uydu televizyon yayıncılığı, ABD'de 4. büyük televizyon yayını olan Fox Broadcasting, dünya çapında 17 milyon tirajı olan Harper and Row Publishers.
 
4) HachetteSA (Fransa): 10 ülkede yayın yapan 74 magazini yayınlayan, dünyanın en büyük dergi grubu ve dünyanın en büyük referans kitapları yayınlayan şirketi.
 
5) Capitol Cities/ABC Inc. (ABD): ABC TV, 8 yerel televizyon istasyonu, 21 radyo istasyonu, 9 günlük gazete, Hollywood stüdyoları ve en büyük dinî materyal yayıncısı.
 
Parenti'nin verdiği bilgilere göre, Amerika'daki egemen medya organlarının tek ses halinde hareket etmelerinin ardında işletmeciliği yatmaktadır. İletişim şebekeleri, gazeteler, dergiler ve film şirketleri Amerika'nın diğer bütün şirketleri gibi paralı tabakanın geçtiği yöneticiler konseyinin yönetiminde işletilmektedir. En güçlü New York bankalarının temsilcileri bu şebekelerin başında bulunmakta. Meselâ Ford Motor Company ile The New York Times, The Washington Post ve The Los Angeles Times arasında yıllık 43 milyar dolarlık bir iş ilişkisinin söz konusu olduğu bilinmektedir. Parenti'ye göre, gazete ve televizyon kanallarının sayı bolluğu ve farklılıkları varmış görüntüsüne rağmen, kitle iletişim araçlarında öyle bir merkezîlik sözkonusudur ki, homojenize denilse yeridir. Bütün ülkede haber hizmeti veren Associated Press (AP), United Press International (UPI), New York Times, Los Angeles Times, Washington Post kablolu servisleri Reuter (İngiliz) gibi uluslararası servislerin hepsinin ideolojik oryantasyonu aynıdır. (shf. 64, 65, 66, 67)
 
“İzole ve ben merkezci Müslümanlar, inançlarını saldırgan bir biçimde ifade etmekle bir zafer duygusu yaşarlar" diyerek, adeta hazır bekleyen medyaya farkında olmadan malzeme oluşturduklarını ima eder. Zaten sansasyon peşinde olan ve İslâm aleyhine en ufak fırsatı kaçırmayan Batı medyasına istemediği kadar çok malzeme sunulduğu da bir gerçektir. Bu noktada Ahmed, "İster politikacı, ister akademisyen olsun, öğrenmekten ve dengeden yana olan Müslümanların sesleri, şiddet ve nefreti savunanların sesleri arasında boğulmaktadır" der. "Ahmed'e göre, Batı medyası, "orada, uzak bir yerlerdeki" uygarlıkları basmakalıp klişeler halinde gösterme eğilimindedir. İslâm'ın marjinalleştirilmesi ve aşağılanması sürmektedir. Yüz saatlik CNN ya da diğer bir televizyon yayınında İslâm ancak 10 dakika yer almakta, onda da Müslümanlar kitap yakarken ya da tehditkar bir kalabalık halinde öfkelerini gösterirken görülmektedir. (shf. 69)
 
Medyanın saldırılarını büyük ölçüde bir kültürel emperyalizmin uzantısı olarak gören ve Culture and Imperialism adlı kitabında bu konuya da eğilen Edward W. Said, emperyalizmin kalıntıları hakkında günümüzde yapılan tartışmalardan en önemlilerinden birini, yerlilerin Batı medyasında nasıl temsil edildikleri meselesinin oluşturduğunu söylemektedir. Said, eserinde şöyle demektedir: "Her ne kadar biz bir küçük sesli grubun üyeleri olarak konuşup yazsak da, jurnalistik ve akademik eleştirilerimiz, gazete, televizyon şebekeleri, fikir dergileri gibi enformasyonal ve akademik kaynakların içinde birbirine kenetlenmiş olarak bulunduğu zengin bir sisteme aidiyet unsurları taşımaktadır. Ki bu organların çoğu beyaz olmayanla Batılı olamayan, Yahudi-Hıristiyan olmayanlar, kabul edilebilir Batı ethosundan ayrılarak hepsi terörist, marjinal, ikinci sınıf ya da önemsiz gibi genel ifadelerle tanımlanmaktadır.
 
Avrupa ve Amerikan basınlarını temsilen seçtiğimiz The Times ve The New York Times gazetelerinin İslâm ve İslâm dünyasi ile ilgili haberlerinin içerik analizlerine geçmeden önce, sadece indeks taraması ile bu gazetelerin nasıl bir İslâm imajı oluşturmaya gayret ettiklerini rakamlarla tespit etmek mümkün.
 
The New York Times'ın İslâm, Hıristiyanlık, Musevîlik gibi din başlıkları altında biraraya getirdiği haberlerin alt kategorizasyonunda "terörizm&
 
 
  Haber Etiketleri :

  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  KİTAP Kategorisinde Son Eklenenler  
Bu Kitabı Okuyan 500 Bin Dolar Kazanabilir
Dünya Tarihini Onlar Yazdı
1. Üsküdar Sahaf Festivali Başladı
Davutoğlu'nun Kitabı Satış Patlaması Yaptı
B20 Türkiye Yürütme Kurulu Belirlendi
Gazze Belediye Başkanından İmdat Çağrısı
Tiflis'te Türkçe Kitap Sevinci
Gazeteci Arseven Dostmodern Darbe’yi yazdı
Gates: ABD İle Türkiye Çatışacaktı
Amerika'yı Karıştıran Kitap
JİTEM'in Sözleşmeli Personeli
Türkiye'de 4 Yılda Kaç Kitap Satıldı?
YAZARLARIMIZ
Hüseyin Yürük 
Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Seda İmiş!
Recep Koçak 
Âlimin Ölümü Âlemin Ölümüdür
Barış Tarımcıoğlu 
İsveç’in Ezan Rahatsızlığı
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNÜN YAZARLARI
Nasuhi Güngör 
Erbil Saldırısı ve Türkiye
Ardan Zentürk 
Filistin: Toplu Cezalandırma
Mehmet Barlas 
Türkiye'nin Yarını Bugününden de İyi Olacaktır
 
ÇOK OKUNANLAR  
 Millet ve Adalet Partisi Kuruldu
 IŞİD Irak'ta Kontrolü Kaybediyor
 Lübnan'da Cumhurbaşkanlığı Krizi
 AB'ye "Filistin'i Tanıma" ve "İsrail'e Yaptırım...
 Abdullah Gül İfade Verdi
 Erdoğan: Atılacak Adımlar Sözde Değil Özde Olma...
 “Gazze'nin İmarı Uzun Sürecek”
 Dışişleri'nden Ebola Uyarısı
 Türkiye'nin Yarını Bugününden de İyi Olacaktır
 Orgeneraller Gökyüzünde Buluştu
 
  copyrigth © analitikbakis.com
Lastik | Bize Ulaşın | Künye | RSS | Hakkımızda | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap  

Basın ve Yayın