Ana Sayfa - Analitik Bakış   dahi etüt
 
 


İhsan Dağı: 'Alçakları tanıyalım'
İhsan Dağı: 'Alçakları tanıyalım'
Zaman gazetesi yazarı İhsan Dağı'nın bugünkü köşe yazısı:
28 Mayıs 2010 Cuma 12:30
Kaynak: ZAMAN
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

Başlık, 28 Şubat günlerinden. Darbecilerin 'psikolojik operasyon'una destek veren bir başyazara ait. Başlığı aklımızda tutup, o başyazarın da hizmetine koştuğu 27 Mayıs darbesini konuşalım biraz.

 

Türkiye'nin demokratik gelişiminin de, toplumsal barışının da dinamitlendiği 27 Mayıs darbesinin üzerinden tam elli yıl geçti. Darbeyi yapanlar iktidara susamış üç-beş maceraperest subaydır, ama yeni rejime şekil verip bürokratik vesayet sistemini kuranlar seçimle asla iktidar olamayacağını düşünen CHP, CHP'li akademisyenler, gazeteciler ve hukukçulardır.

 

Zorbalıkla yönetime el konulmuş, adeta orman kanunlarının egemen olduğu bir dönem başlamıştır. Darbe sonrası Başbakanlık'ta toplanan Komite'ye erken gelen 'üye' olur. Cuntanın İstanbul ayağının organizatörlerinden Binbaşı Orhan Erkanlı, iki gün sonra Ankara'ya ulaşır. Başbakanlık'tan içeri bile giremez. 'Silah zoruyla içeri girebildim' der anılarında, 'erken gelen oturmuş, kalkmıyordu'. Ne devlet, ne hükümet vardır; eşkıya Ankara'ya inmiştir.

 

Tam bir yağmadır sonrası. Bir başka cuntacı Sami Küçük'ün tanıklığı; 'bazı illerde özellikle İstanbul'da hemen hemen bütün genel müdürlükler ve hatta müdürlükler subaylar tarafından İŞGAL edilmişti. Bu durum askerî birlikleri adeta komutansız bırakmıştı'... Yağmadır bu, şehre inen eşkıyanın yağması...

 

Cuntacıların kafalarında ne bir fikir vardır ne bir proje. Tek dertleri iktidar olmaktır. Bunun için de ortam müsaittir; İnönü açık davetiye çıkarmaktadır darbe için, CHP yayın organları darbenin zeminini hazırlamaktadır. Ne Kürt meselesi vardır bahane edecek ne de 'şeriat tehlikesi'. Serbest seçimlerle, yani halkın desteğiyle DP'yi iktidardan düşüremeyenler bu işi askere ihale etmişlerdir.

 

Darbeye giden yolda zemini hazırlayan en önemli olay İstanbul Üniversitesi'ndeki 28-29 Nisan gösterileridir. Cunta mensupları o iki gün öğrenci eylemlerinin merkezi olan Beyazıt'ta cirit atmaktadır. Darbecilerden Numan Esin 'kişisel gözlemlerde bulunmak için' Beyazıt Meydanı'na gider. Cuntacı diğer subaylarla 'karşılaşır'. Ortam müsaittir. 'Daha sonra Orhan Erkanlı'yı buldum. Bana dedi ki, 'Hemen Ankara'ya haber ver; bugün bu işi bitirelim. Durum gayet uygun. Ben öğrencileri önüme katar, İstanbul'da ihtilali yaparım'.

 

O gün Beyazıt Meydanı'nda 'ihtilal ortamı'nın hazırlanması için cunta faaldir. 27 Mayıs gecesi cuntanın İstanbul'daki son toplantısı da İstanbul Üniversitesi'nde yapılacaktır...

 

'Darbe ortamı hazırlamak' her zaman işin en önemli kısmıdır, asla ihmal edilmez. Bu hazırlığın nereye kadar varabileceğini darbeci binbaşılardan Kamil Karavelioğlu şöyle anlatır: 'Bir gün Muzaffer Özdağ'la (cuntacı yüzbaşı) Sıkıyönetim Karargâhı'na giderken Muzaffer bana, 'Acaba Bayar'a karşı bir şey yapabilir miyiz?' diye sordu. Ben böyle şeyler düşünmüyordum. Belki onun aklından İHTİLAL YAPMAYI ÇABUKLAŞTIRACAK bir şey geçmişti'.

 

Ne kadar tanıdık 'işler' değil mi?

 

27 Mayısçıları yargılayamadık, ama bugün Ergenekon, Balyoz, Erzincan davalarında 27 Mayıs cuntasının takipçileri hesap veriyor.

 

O günlerden tanıdık gelen başka bir şey, darbe sonrası yürütülen 'psikolojik operasyon'dur.

 

Devleti ele geçiren cuntanın şu 'resmî' yalan ve iftirasına bakınız, DP iktidarının sayısız genci katlettiği yolunda: '... Cinayetleri yapanların, cesetleri yok etmek için canavarca tedbirlere başvurduğu anlaşılmaktadır... Şehitler gizli yerlere gömüldü, kuyulara atıldı, buzdolabına konuldu. Bir kısmı hayvan yemi yapılan makinelerde toz haline getirildi.' (3 Haziran, MBK bildirisi)

 

Bu da MBK üyesi İrfan Solmazer'in yalanı: 'Ben 11 gencin öldürüldüğünü gördüm... İkisinin cesedini bulduk. Diğerlerini çeşitli yerlere gömüp üzerlerinden yol geçirmişler'.

 

Operasyonun en önemli ayağı üniversitedir. Darbenin bir numaralı fetvacısı Prof. S. Sami Onar'ın 28 Mayıs'taki demeci; 'Çok şehidimiz var. Bunları kıyma makinesinde doğradılar. Mezarlarını bulamıyoruz. Bulabildiklerimizi mezara, bulamadıklarımızı kalbimize gömeceğiz'.

 

Tabii gazeteler de katılır bu iftira ve yalan kampanyasına; Cumhuriyet (29 Mayıs), 'Öldürülen öğrencilerin mezarları tespit ediliyor'. Dünya (31 Mayıs), 'DP düşmeseydi dün katliama girişecekti'. Cumhuriyet (2 Haziran), 'Buzhane ve çukurlarda cesetler bulundu'.

 

Bir 27 Mayısçının 28 Şubat sürecinde attığı yukarıdaki başlığı sizce kim hak ediyor?

 
 
  Haber Etiketleri :

  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  GÜNCEL Kategorisinde Son Eklenenler  
Gül İçin Yargılama Talebi
Ahmet Davutoğlu Rekor Kırdı
Kurtulmuş'tan Sert Tepki: Dışarıdan Değilim
Türkiye'nin Yeni Uçağı İstanbul'da
AK Parti Hükümetleri
Eczacılar Büyük İlleri Tercih Etti
Mülteci Olmayan Anlamaz
Gül Çiftinin Yeni Yuvaları
Gül, Erbakan'ın Mezarını Ziyaret Etti
Suriyeli Kardeşime Dokunma Yürüyüşü
Kabinede Değişiklik
Kenan Evren'in Bile Yaptığını Sezer Yapmadı
YAZARLARIMIZ
Şevket Süreyya Baydemir 
Peynir Büyük, Mesafe Kısa, Ugh!
Reşat Petek 
“Devlet ve Hükümeti Ayıranların Dönemi Bitti”
Barış Tarımcıoğlu 
Kimlik Krizini Çözmeye Çalışan Avrupa
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNÜN YAZARLARI
Nasuhi Güngör 
Yeni Kabine, Yeni Siyaset
Atilla Yayla 
Üçüncü Cumhuriyet Oluşurken
Abdulkadir Selvi 
Davutoğlu Hükümeti
 
ÇOK OKUNANLAR  
  AK Parti Hükümetleri
  Erdoğan’dan 11 Yılda Asırlık Hamle
  Mülteci Olmayan Anlamaz
  Yıldız: 8,8 Milyon Varil Sevkiyat Yapıldı
  Ukrayna'da Çatışmalarda 2 Bin Kişi Öldürüldü
  Öğretmenlerin Gözü Torbada
  Türkiye'nin Yeni Uçağı İstanbul'da
  Eczacılar Büyük İlleri Tercih Etti
 İhracat Arttı
  Türkiye Diyabette Alarm Veriyor
 
  copyrigth © analitikbakis.com
Lastik | Bize Ulaşın | Künye | RSS | Hakkımızda | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap  

Basın ve Yayın