Ana Sayfa - Analitik Bakış   dahi etüt
 
 


Recep Koçak
Recep Koçak

Yetimlerden Mektubunuz Var
“Bir çocuğun anne ya da babasının olmamasının en zor yanı sence nedir?”İlk okuduğumda inanamadığım en kısa cevap şuydu; “Aç kalması.” “Bayramda el öpecek birinin olmaması.” “Okula veli çağırıldığında babamın olmaması.”
18 Nisan 2011 Pazartesi 16:59
Kaynak: analitikbakis
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 
Kutlu Doğum Haftası’nı idrak ediyoruz. Allah’ın Yüce Habib-i Edibi s.a.s’in miladi takvime göre doğduğu hafta içerisindeyiz.
Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki kutlamalar için ana konuyu Efendimiz’in merhametine ayırmış. Hafta boyuncu yüzlerce merkezde kutlamalar organize ediliyor. Hz. Peygamber s.a.s’i farklı yönleriyle ele almalı, O’nun doğru anlaşılması için yılın bir haftasına sıkıştırdığımız organizasyonları yeterli saymamalıyız.
16 Nisan 2011 tarihinde Beyoğlu Erzurum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın bu vesile ile tertip ettiği programda bir konuşma yaptım. Beyoğlu Müftüsü Sayın Recai Albayrak’ın da katılarak bir konuşma yaptığı programda Efendimiz’in doğru anlaşılması için yapılması gereken hususlar üzerinde durduk.
Beyoğlu’ndaki programda yaptığım konuşmada, Kur’an-ı Kerim’de 200’den fazla ayetin infakla ilgili olduğunu ifade ettim. Efendimizin hicret sırasında, Medine yakınlarındaki Ranuna mevkiinde ilk Cuma hutbesinde 100 kişilik cemaate irad ettiği ilk hutbeye işaret ettim. O hutbede söylediği ve başka bir vesile ile Hz. Aişe (r.anha) validemizin şahsında bütün ümmetine yaptığı, “Yarım hurma ile de olsa kendinizi cehennem ateşinden koruyun” hatırlatmasını dile getirdim. Ayrıca, kendisinin de bir yetim olduğunu, yetimlere sahip çıkılması için ümmetini nasıl uyardığını, teşvik ettiğini söyledim.
Bir grup çocuk bu sabahtan itibaren Deniz Feneri Derneği’nin 1001 Yetim 1001 Dilek projesi çerçevesinde İstanbul’da.
Onların hayatlarında bir dizi ilk gerçekleşiyor. İlk defa İstanbul’u görüyorlar. İlk defa deniz görenler var. İlk defa tarihi ve kültürel merkezlerimizi gezecekler…
Bu proje ile ilgili yazacaklarımı kaleme almak üzereyken 11 yıldan beri Deniz Feneri gönüllüsü olarak yapılan güzel işlere destek veren Nuriye Çakmak’ın yazısı ile karşılaştım.
Ben yazacaklarımı başka bir vakte tehir ederken sizleri “Yetimlerden Mektubunuz Var!” başlıklı yazı ile baş başa bırakıyorum:
“ÇOCUK VE bayram ne ayrılmaz bir bütün, değil mi? Hele ismi “Çocuk Bayramı” olursa kulağa ne hoş geliyor. Ama gelin görün ki sadece ismi bayram olduğu için bir bayram sevinci yaşamıyor tüm çocuklar. Her bayram eksik oldukları gibi 23 Nisan bayramını da ıskalayan çocuklar için bu önemli bir kayıp olabilir. Bayramların hakiki olanlarında boynumuz bükük, ama bunun adı çocuk bayramı, “bir defasında da bize uğrasa şu bayramın adı” diyen çocuklar elbet vardı. Ve bu sesi birileri duydu. Madem adı çocuk bayramı, ne yapıyorsunuz çocuklara bir günlük bir bayram yaşatmak adına diye sordu. Ortada işe yarar hiçbir şey yoktu…
Deniz Feneri Derneği’nin güzel insanları kolları sıvadılar ve "1001 Çocuk 1001 Dilek Projesi" diye harika bir uygulamayı başlattılar. Ve 81 ilin en fakir bölgelerindeki okullardan tespit edilmiş 23.300 çocuğa tam sekiz yıldır bir günlük bir çocuk bayramı yaşattılar.
2003 yılından beri her yıl dilek mektupları derneğe ulaşan bin bir tane ihtiyaç sahibi çocuğun dileği 23 Nisan’da kendilerine hediye ediliyor. Ancak bu yıl bir yenilik var, bu yıl yalnızca yetimlerin dilekleri toplanıyor. Ve projenin startı da en sevgili yetim Hz. peygamberimizin doğum günü olan 14 Şubat'ta verildi. Sebebin bu olduğu da açıkça belirtildi. İşin tevafuklu yanı da şu oldu: Efendimizin hicri doğum gününde, kandilde başlayan proje onun miladi doğum gününün kutlandığı “kutlu doğum haftası”nda son buluyor.
8 yıldır süren bu projede her yıl elimden geldiğince, özellikle mutfak kısmında, yer almaya çalışıyorum. Bu yıl öncelikle mektuplardan başladım yine. Gelen mektupların sisteme kaydı yapılıyor ve ben de taranmış bir şekilde elime ulaşan bu mektupları veri olarak kaydediyorum evden. Her yıl bu aşamada korkunç darbeler alıyorum elbette. Çocukların cümleleri öyle net, duygularını anlatışları öyle saf ve durumları öyle üzücü ki. Ve istekleri öylesine garip...!
"Babamı geri getirmek istiyorum", "Anneme ilaç almak istiyorum", "Kardeşimin yürümesini istiyorum" gibi insanı perişan eden istekleri olduğu gibi şükürsüzlüğümüzü yüzümüze vuran "değişik" istekleri de var; "Meyveli süt isterdim", "Kuru fasulye yemek isterdim" ve "Okula beslenme götürmek isterdim" gibi.
Mektuplar bir form şeklinde hazırlanıyor ve genelde öğretmenlerin ya da gönüllülerin kontrolünde müsait bir vakitte okulda doldurtuluyor. Böyle olması çocukları doğrudan yansıtması bakımından çok önemli, dışarıdan kimse müdahale etmeden çocuklar kendilerini ifade ediyor. Formda çocukların psikolojilerini anlamaya yönelik sorular da var, onları tanımak ve dileklerini öğrenmek adına sorulanlardan başka. Bunun sebebi elbette çocukların duygularını sömürmek değil. Aksine daha sonra bu cevaplar derneğin yoksulluk araştırmaları birimleri tarafından ve sosyal uzmanlarca inceleniyor, yeri geliyor bir seminer konusu oluyor ve proje geliştirmek, uygun iletişimi sağlamak, kalıcı destek gibi projelerde kaynak olarak kullanılıyor.
Zaten işin ciddiyetini ancak bu şekilde anlıyorsunuz. Eğer böyle açıklayıcı sorular olmasa bir çocuk dilek mektubunda neden süt ister, bunu anlayabilir misiniz? Bu çocukların dünyalarını anlamadan, onları nasıl mutlu edebilirsiniz…
Formun ilk sorunlarından biri “En çok hangi yemeği seviyorsun” sorusu. Verilen cevaplar size çocuğun nasıl beslendiğinin ilk ipucunu veriyor. Ve genelde cevaplar oldukça benzer, makarna, kızartma, pilav, patates yemeği vs. Sonra “hangi oyunları sevdikleri” soruluyor çocuklara. Bu cevaplar sizi geçmişe götürüyor çünkü bu zamanda bu soruya saklambaç, ebeleme, körebe, seksek, yerden yüksek gibi eski zaman oyunlarını yazacak çocuklara rastlamak güç. “Büyüyünce ne olmak istiyorsun” sorusu, genelde benim çocuğu keşfettiğim sorudur. Çoğunlukla genel meslekler yazarlar: öğretmen, polis, doktor... Bu çocukların tümü ilköğretim çocuğudur, en büyüğü 14 yaşındadır ve bu yaştan büyükleri projeye alınmaz. Çok az çocuk daha bu yaşlarda kendine somut bir hedef belirlemeyi başarır. Çocuklardan biri oto tamircisi olmak istediğini yazmıştı. Önce çok şaşırmıştım, sonra üzüldüğüm kadar takdir de ettim. Birisi ise firma bile seçmişti kendisine, İzmir’den bir çocuk “Egepen’de çalışmak istiyorum” yazmıştı. Ne hoş. Bunun haricinde Beyin cerrahı, Genel cerrah, Teknoloji mühendisi gibi belirli hedefleri yazan çocuklar da hemen fark ediliyor zekâsıyla.
Ve bu tanışma faslından sonra can alıcı bir soru geliyor. Daha önce hiçbirinizin hiçbir çocuğa sormadığı, sormanın aklına bile gelmeyeceği bir soru bu; “Okula her gün beslenme götürebiliyor musun?” Sizi oturduğunuz yere mıhlayan soru. Gözleriniz korka korka iniyor cevap satırına, ne yazık ki siz içinizde bir yerlerde bu soru burada niye var diye düşünürken “Hayır” kelimesi bir bomba gibi iniveriyor satıra. Beslenme saati diye bir şey vardır değil mi okullarda. Az önceye kadar saklandıkları yerlerden birden çıkıverir çantalar, yemeklerin kokusu her yeri kaplar. Peki beslenmesi olmayan çocuklar bu durumda ne yapar? Belki camdan bakıyorlardır, bahçeye çıkıyorlardır, üzülüyorlardır, hem de çok üzülüyorlardır..
Ne garip, biz çocuklarımızı yemekli okullara gönderip, bir de yedek para veriyoruz kantin amcayı zengin etsinler diye. Oysa yanı başımızda ‘okula beslenme götüremeyen çocuklar’ diye bir kategori var. Ve bundan haberimiz bile yok. Sıra bu soruya her geldiğinde garip bir heyecan duyuyorum içimde, her evet cevabı sevindiriyor, her hayır cevabında bir kez daha yanıyor içim.
Sonra çocuklara, ‘beslenmenize ne koyulsa sizi mutlu eder?’ sorusu soruluyor. Enteresan cevapların geldiği bir diğer soru bu. Şaşılacak şekilde benzer cevaplar veriyorlar ve hepsi sizin veya çocuğunuzun aklına bile gelmeyecek şeyleri hayal ediyorlar. En çok rastladıklarım; “Meyve suyu, meyveli süt, süt, tost, kek, meyve, muz..” Ama en çok şu cevabı sevdim ben, “Yeter ki olsun Allah ne verdiyse”. Bir ilköğretim öğrencisinin beslenme çantası hayali bu tevekkül işte..
“Ne yapmak seni mutlu eder?” Ne enteresan çocuklar bunlar böyle. Her türlü imkana sahip çocukların bitmez mutsuzluğu yanında ne küçük şeylerle mutlu oluyor bu çocuklar. “Ders yapmak, annemle konuşmak, arkadaşımın bize gelmesi, resim yapmak, bebeğimin olması, top oynamak..” Bir kız çocuğu ise gayet net bir şekilde kendisi mutlu edecek şeyin şu olduğunu yazıyor: Matematik dersini ve öğretmenini sevmek isterdim… Bir başka çocuğun ise mutluluk iksiri şu: Denizi hiç görmedim bir sahile gitmek isterim.
“Annen ve baban hayatta mı?” bir can alıcı soru daha.. Yine gözlerinizin alt satıra inmesini istemiyorsunuz. Çocukların hepsinin yetim olduğunu bildiğiniz halde her hayır cevabında aynı vuruluyorsunuz. “Yetim ne demek biliyor musun?” Evet, çok iyi biliyorum çünkü ben de bir yetimim. Eğer çocuk ortaokul sınıflarındaysa genelde cevap bu minvalde oluyor. Eğer ilkokul çağlarındaysa “Evet, biliyorum babası olmayana yetim denir.” gibi gayet net bir cevap veriyor. Ne demek olduğunu bilmediğini yazanları da gördüm. Belki bu bir tepki, bilmiyorum. Ama gerçekten değişik cevaplar da geliyor. En önemli soru şu: “Bir çocuğun anne ya da babasının olmamasının en zor yanı sence nedir?”. Bu sorunun cevaplarını herkesin okumasını isterdim. Bir yetimi anlamanın ne ince iş olduğunu, ihtiyaçlarının, eksiklerinin hiç de bildiğiniz gibi olmadığını anlıyorsunuz.
Her cevap ayrı ayrı yazılmalı ama not aldıklarımdan birkaç tanesini yazıp bırakmak durumundayım. İlk okuduğumda inanamadığım en kısa cevap şuydu; “Aç kalması.” “Bayramda el öpecek birinin olmaması.” “Okula veli çağırıldığında babamın olmaması.”
Bize göre ne uzak ayrıntılar değil mi? Özlem duygusu, kimseye güvenememe, yalnız kalma, ailenin dağılması, alaya alınmak, diğer çoğunluk cevaplar..
Geçen yıllardan birkaç çocuk kalmıştı aklımda ve bu yıl görebildiğim kadarıyla da iki çocuk yaşlarından beklenmeyecek bir not düşmüşlerdi bu soruya. Ankara’dan yazan 9 yaşındaki bir kız çocuğu şöyle cevap veriyor, “Yetim olmak çok kötü bir duygu, Allah kimseye böyle bir acı yaşatmasın. AMA ÜZÜLMÜYORUM ÇÜNKÜ PEYGAMBERİMİZ (SAV) DE YETİMDİ. ONUN İÇİN YETİMLİKLE ONUR DUYUYORUM.”
Bu kısmı Nurdan’ın mektubundan bakarak direkt alıntıladım. Salavat kısmı dâhil her şey orijinal. Ve bu çocuk henüz 9 yaşında. Bu şuuru nasıl kazanmıştır sizce? Kendi kendini böylesine teselli etmeyi nasıl başarmıştır? Evet, böyle yetim mektuplarına rastlıyorum, hepsini de alınlarından öpüyorum tüm yüreğimle..
Eğer dayanacak haliniz kaldıysa devam ediyorsunuz mektupları okumaya. Genelde projenin internet sayfasındaki spotlara yazmak için en çok faydalandığım soru ise şu, “Bir şeyleri değiştirme gücün olsa neyi değiştirirdin?” Spota yazılıyorlar çünkü tek kelimeyle “çarpıcı”lar. Bu soruya çok büyük bir çoğunluk “Babamı geri getirirdim” cevabını verdi. Bir kısmı ise tek kelime yazdı “hayatımı”. “Evimizi değiştirirdim, tüm eşyalarımızı değiştirirdim, annemi iyileştirirdim” gibi özel cevaplar ve “fakirliği yok ederdim” gibi genel cevaplar..
Çocuklardan biri ise değiştirme gücü olsa yapacağı şeye şunu yazmış: “Sihir gücüm olmasını isterdim, böylece geçmişe gidip babamı görebilirdim. Onu görmeyi çok istiyorum ama o ben 10 günlükken ölmüş..”
Pes demek istiyorsunuz, değil mi. Ama diyemezsiniz çünkü onlar demiyorlar.
“Paran olsa ne almak istersin?” Çocukların cevapları dayanılacak gibi değil. Küçücük bir kız iki tane şey yazmış; yiyecek ve ekmek! Kıyafet almak isterim, kalem alırım, anneme ilaç alırım, ders çalışmak için bilgisayar alırım, çalışma masası alırım. En çok yazılanlardan biri de şu, abur cubur alırdım, çikolata, cips.. Bir bebek, anneme çamaşır makinesi, kardeşime top.. Veya sihir gücü olmasını isteyen çocuğun yazdığı gibi, camiye bağış yapardım.. Yani yardım ederdim. Evet, en basit şeylerin hayalini kuran bu çocuklar paraları olsa başkalarına yardım edeceklerini yazıyorlar. Ne güzel örnek.
Bu mektuplar alıntılarla anlatılacak gibi değil. Küçük bir çerçeve çizmeye çalıştım ve artık bitirmek durumundayım. Aklımda kalan son notlardan biri, “bize ailenden bahseder misin” kısmına yazılan cevaplardan oluşuyor. Çocuğu, ailesini, nasıl yetiştirildiğini, nasıl bir psikoloji içinde olduğunu anlayabildiğiniz bölüm burası. Çocuk burada bir yardım derneğine durumunun zorluğunu ifade ediyor. Kimi durumunu direkt yazıyor. Kimi zaten kötü olan durumuna oldukça duygusallık katıyor. Kimi uzun uzun yardım istiyor. Bir kısmı ise yardım almayı umduğu derneğe durumunun kötülüğünü yazarken dahi bir mutluluk tablosu çiziyor. “Bizim çok mutlu bir ailemiz vardır.” “Benim annem dünyanın en iyi annesidir.” “4 tane ablam var, onlarla çok iyi geçiniyorum, çok iyi bir ailem var..” Ve size bir alıntı daha; “ Babam öldü. Annem ihtiyaçlarımızı karşılamada zorlanıyor. Bazen çok üzülüyorum. Ama Allah’ın emri bu. Buna uymamız gerekiyor.”
Yeterince kısa ve net değil mi?
Çocuk sevindirmeye bunca teşvik edilen bir dinde, yetime verilen değeri de elbette biliyoruz. Hem çocuk, hem yetim sevindirmek hem de bunu en kolay şekilde yapmak kaçırılacak fırsat değil. Lütfen sizler de http://www.binbiryetim.com/ adresini ziyaret edin. Şu an gerçekleşmeyi bekleyen 165 yetim dileği var. Bu adreste bahsettiğim mektupların orijinallerini de bulabilirsiniz. Ve tek tıkla bir yetimin hayalini hediye edebilirsiniz.
Eğer şu yetimin duasına dahil olmak istiyorsanız acele edin.
“Hayalim bisiklet. Hayallerimi süsleyenin Allah hayallerini süslesin.”

(http://www.karakalem.net/?article=4447)

 

 
 
  Haber Etiketleri :

  Bütün Yazıları

 
M. Zahid Kotku Hocaefendi Yâd Edildi
Âlimin Ölümü Âlemin Ölümüdür
Kahvaltınızdaki Kaşar Peynire Talibiz
Çorum’da İyilikleri Çoğalttık
Korkutan Açlık Raporu
Afrika’dan Kayseri’deki Oğluna Kurban Eti Gönderd...
Dünyanın En Güzel Adası Sri Lanka
Algılar Gerçeği Örter
Kurban Büyük Bir Fırsattır
Arabistan’dan Türkiye’deki Suriyelilere Yardım
Özgürlük Anlayışımız ve Çocuklar
Yenişehirlioğlu’nun Acılı Yazarlık Serüveni
Bizim Reis
Kardeşimiz Davutoğlu
77 milyonun Cumhurbaşkanı
Mazlumların Fatih’i Erdoğan
Şanlıurfa’nın Çok Yıldızlı Kampı
Türkiye artık veren el
Sınır Tanımayan Zalim ve Biz
Erdoğan, Yetimler Günü’nde İzzetbegoviç’i Andı
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı koşusu
Öyle Elbiseler Gördüm ki
Görünmeyen Üniversite ve Mavera’nın Güzel Adamı
Ekmeğiniz de mi Yok?
İkna Kabiliyeti
Denizyıldızı ile tanışma hikâyem
Duyarlı Medyamızın Hali
Soma’dan Çıkan Büyük Ders
Fildişi Sahili'nde Gönüller Fethedildi
Yedi Güzel Adam
Türkiye dindarlaşıyor mu?
Orta Afrika'dan Yükselen Çığlık
Değeriniz Samimiyetiniz Kadardır
Sözü Güzel Söylemek
Hz. Süleyman ve Kanadı Kırık Kuş
Kurtlar Vadisinde Kan Gövdeyi Götürüyor
Gönüllerin Yürüyüşü
Hidayet kapınızı çalabilir
Es'ad Coşan Hocaefendi Belgeselle Anıldı
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Enerjimiz Ne Durumda
Sizi Çekemiyorlar
Suriyeli kardeşlerin bize ihtiyacı var
Saadet’li Esmerer Seçime Hazır
İnsanın dünyalıkla imtihanı
" CHP Aynı Be Yav!"
Tecrübe Hazinedir
Kavganın Sonu Nereye Varır?
Bir Kilo Et Bir Hayat Kurtarır
Diyarbakır’da Bediüzzaman ve Sosyal Kalkınma Konuş...
Gözler Türkiye'nin Üzerinde
Kırık Cam Teorisi ve Cemaat
Eli Öpülesi Öğretmenlerimiz ve İmam Hatip Liseler...
Şehirlerin Kıymeti İçindekilerdendir
Kalk balım sahur vaktidir
Türkiye'de Gazete Sahibi Olmak
Yemen’de Osmanlı İzleri
Yemen illerinden selam var
Kurbanın Korkuttukları
İnsan hayırlara doymuyor
Rabbine Rağbet Et!
Yakup Köse ve bizim mahalle
İslam’a Yönelmiş Dağıtma Planı
Suriyeliler geri dönmeye hazırlanıyorlar
Kız Babası Olmak ve Esma
İnsanın Ayarları Bozulmaya Görsün
Ülkemizde fakir kaldı mı?
Bir İmam Hayal Ediyorum
Hz. Ömer’in valisi
Büyük Rüya Görmek
Helal aş yuvaya bin bereket getirir
Mehmed Emin Er Hocaefendi
Gezi Parkı Parladı Deniz Feneri Göründü
Her Öğünde Bir Patates
İyilikler Yolumuzu Açar
Gezi Parkına Usta Yürüyüşü
Küçük Dokunuşlarla Güzelleşen Hayatlar
Bir Hayat Böyle Kurtulmuştu
Merhum Ali İhsan Tola Ergenekon'u Haber Vermişti
Yaşlılar Pis Bir Acıma İstemiyor
Ekrem Pakdemirli ve Özal'lı Yıllar
Hayatın Kıyısındakiler
Suriye’den Yükselen Kadın Çığlığı
Güç Kriterleri Değişti
Dedeler ve Torunlar
Gitmediğin Yer Senin Değildir
Sosyal Medyanın Mayınları
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Diyarbakır'daydı
İki Odada 23 Kişi
Dünya Gençliğinin Kardeşlik Buluşması
Afrika Yeniden Dünya Gündeminde
Kızılcahamam’da Sivil Bir Buluşma
Mutlu İnsanlar Ülkesi Pakistan
İbrahim Betil, “Sivil toplum anlayışı gelişmeli”
Bir Aşk Adamının Hikâyesi
Müşteri Patrondur
İktidar ve Yönetilenler
İktidar ve Yönetilenler
Dindar Vatandaş ve Piyango
Suriye İçin Bir Ekmek Bir Battaniye
Oğlumun Ayşe Teyzesi
Hayır Kurumlarımıza Tavsiyeler
Seyis ve Politika
Bir Kitap Kurdunun “Duran Saat”i
Öfkeli Hastane Müdürü
Kafesteki Aslan Gibi Olmayın
Rota’da İslam Dünyası Var
Mehmed Zahid Kotku, “İstikrar Allah’a Mahsustur”
Nuri Pakdil’den Bir Bayram Hatırası
Tabutunuzu Kimler Taşıyacak
Fakirleri Sevmek İmandandır
Oruçlu doğar insan ölümün iftar sofrasına
Yardım çok yönlü olmalı
Arakan Turnusolu
İftihar iftarları
Hz. Ali’yi Sevindiren İki Nimet
İyiliğin Anahtarları
Dua Almış Bir Bilal
“Yıkım Amiri”
Bir Altın Yürek Göçtü
Yarım Kilo Limon
Dünya Geçer
Hızır Gibi Yetişmek
Deniz Feneri Bilmecesi
Her İyilik Sadakadır
İki Sayın Vali
Madımak’tan Başbağlar’a Karanlık Planlar
Üç Hadis Bir Rüya
28 Şubat Kimlere Yaradı?
MİT Fırtınası Geçti mi?
Zenginin Duası
Dindar Nesil Dindar Vali
Yağar, eser yolcu yolunda gerek
Türkiye’de Engelli Gerçeği Raporu
Kahrın da hoş lütfun da hoş
Allah O Deliye Rahmet Eylesin
Yardım Eden Yardım Görür
Garip Bir Hac Hikâyesi
İnsanlık Ölmemiş
Zor Zamanlar İçin Altın Tavsiyeler
Camideki Tokadın Bedeli
Somalili Balık Yer mi?
En Ağır Kış Van’da
Başörtülü "Karşı Devrimci"
Van’daki Dayanışmaya Şaşı Bakanlar
Van İçin İyilik Seferberliği
PKK Nasıl Bitirilir?
Wikileaks'ten Deniz Feneri de Çıktı
Asıl hayır ahiret hayrıdır
Tayyib’in Kabir Taşı
Bir Generalin İtirafları
Devletimin Düzeleceğine İnancım
Şişedeki Mektup Somali’den
Geçmişteki Yanlış Hesaplar
Somali’de İnsanlık Can Çekişiyor
Kızılay Başkanı Küçükali Neden Ayrıldı
Allah Bir Kulunun Hayrını Dilerse
CHP Değişiyor mu?
Afrika’da İnsanlık Ölmesin
Gazi’nin Dönüşü
Almanya Türkiye’den Çok Rahatsız
Işığı Yanan Ev'i Taşlamak
Futbol, İlahi Adalet ve Deniz Feneri
Mehmet Akif 100 Yıl Önce Uyardı
Eritreli Çocukların Kağıtsız Mektebi
Bitmeyen Şarkının Bestekârı Erdoğan
Şimdi Recep Zamanı
Seçim Tamam Sıra Simav’da
Aynı Bağın Gülüyüz
Gazze’nin Şarkıları
Ümit ve Şevk İnsanı Olmak
Şanslı Masada Oturanı Tanıyorsunuz
Kork Merhametsizden
Üç Hilalin İkinci Zaferi
Taif’te Taşlanan İyilik
Gönül Damlaları
CHP Yoksulları Keşfetti
Fırsatlar Kapınızı Sürekli Çalmaz
Yetimlerden Mektubunuz Var
Bir Dost Yüzüne Hasret Kalmak
Liste Bombası
Başbakan Erdoğan’la Göz Teması
Yaşlı Teyze Yüreğimizden Vurdu: “Gelmez Oldunuz”
Çanakkale Şehitlerini Anarken Anzaklı Ömer Geldi A...
Behlül’ün Cennet Köşkleri
Mazlumun Âhı İndirir Şâhı
Tahir Büyükkörükçü Hoca Güzel Günleri Gördü
Erbakan’dan Erdoğan’a Vasiyet
Siyasetin Hocası Erbakan’ı Uğurlarken
Cennete Açılan Tünel
Bir İlim Aşığı Ali Yakup Cenkçiler Hoca
Ecelle Tehdit Edilmek
En Sevgili Yetim’i Anarken
Anladım Dünya Küçükmüş
Bir Peygamber Aşığı Haydar Hatiboğlu
Bir Kur'an Aşığı Gönenli Mehmed Efendi
Asıl Uzun Ömürlüler
Gurbet O Kadar Acı Ki Ne Varsa İçimde
İyiliğe Adanmış Yürekler
Ne Yaparsan Kendine
Edep Bir Tâc imiş Nur-u Hüda’dan
Kralın Veziri
Geç Kaldınız
Çürük Yumurta
Canda Özür Olmaz
Ya hamiyyetsiz olaydım, ya param olsa idi!
Meczupların Gizemli Dünyası
Bir Simitlik Cennet
Bizden Birkaç Wikileaks Haberi
Bir Yusuf Masalı
Dünya Gönüllüler Eliyle Güzelleşir
Üç Altın Cevap
Kanser Olduğunu Öğrenince Yazdıkları
Kurbanla Yakınlaştık
Birinin Kahramanı mısınız?
Kazan Yedir Bir Gönül Ele Getir
Sabahaddin Zaim Hoca M. Zahid Kotku Hocaefendi’yi ...
Gönüller Sultanı M. Zahid Kotku
Ölüm Yürüyüşü
Mehmetçik Vasiyet Etse
Nijer’de Bir Hastane
Bir “Garip” Hac Hikâyesi
Tut Elinden Düşmüşlerin
Hayrın Hatırlatıcıları
Fakirlik Çıldırtıyor
Karlar Eriyince
Çocuklara Bırakılan Asıl Miras
“Turgut Özal Öldürüldü”
İyilik Hep Kazanır
Pehlivanlar Konuşuyor
Tayyip Erdoğan Neden Hep Kazanıyor?
Netekim Millet Evet Dedi
Mutluluk Araştırmaları Merkezi
Dualarımız Kabul Oluyor mu?
Deniz Feneri’ne Saldırmak
İftihar Sofralarımız
Kadavradan Farkımız Olmalı
Pakistan İmtihanımız Devam Ediyor
Evet Yetmez
Anne Babalar ve Çocukları
İyiliğe Balyoz Planı
Hikmet Ağabeyin Bir Gecesi
Reco Gelse Oynardık
Gülmeye İhtiyacı Olanlara
Darbeciler Milletten Bulacak
Hasan Dayı ile Kılıçdaroğlu Cuma’da Buluştu
Balyoz Duvara Dayandı
Saadet Partisi’nde Zor Günler
Deniz Feneri Geri Çekilirse
Erken Teşhis Hayat Kurtarır
Vurun Başörtülüye
Gandi Yine Döndü
Kapının Ardı Gurbetlik
Akıl Büyük Nimet
Bir Ömür Nöbet Tutarım
Taşıdığımız Değer
Önder Kemal’i "Sav"ar Mı?
Mavi Marmara’dan Kanlı İki Fotoğraf
Cahit Zarifoğlu’nun Serçekuş’u
İsrail Yalnızlaşacak
İsrail Cephe Genişletiyor
Yiğit Ölür Kalır Eseri
“Sakin Güç Kemal”
“Sakin Güç Kemal”
Muhammed Hadimî Takvaya Çağırıyor
Nasıl Yaşarsanız Öyle Ölürsünüz
Dualarımız Kabul Olmuyor Diyenler
Hak Şerleri Hayreyler
Baykal’ın Başı Dertte
Evlilikte İtaat ve Fedakârlık
Özlenen İnsan Olmak
İyi Günde Kötü Günde
Garip Dava
Kaçan Ali
İnsan Sözünden Tutulur
Hiçbir Başarı Cezasız Kalmaz
Altım Çamur Üstüm Yağmur
Lale Sadece Çiçek Değildir
Başbakan Erdoğan Uyardı
Sinimmar’ın Ödülü
Misafir Ganimettir
Bir Hastaya Vardın İse
Çanakkale’den Altın Yapraklar
Hizmet Üretenler ve Ötekiler
Başbakan "Deniz Feneri" dedi...
Afyon’da Bir Sigara Düşmanı
Ebul Hasan Harakânî
Sadece İyilik
El-Muallime Talebe Olabilmek
Darbe Duası
İyilikler Ölmez
Öğretmenimle Kırk Beş Yıl Sonra
Sabır Büyük Makamdır
Kabağın Sahibi
“Yeni Gül”de İki Gül
Işıklar Yandığı Sürece
İstanbul’da Yağmur Var
Fethi Ağabey
Sarı İnek
Metro Gecikince
Bir Tebessümünüz de mi Yok?
Biz Bu Şerbeti İçeriz

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  Yazarlarımız  
M. Zahid Kotku Hocaefendi Yâd Edildi
Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Seda İmiş!
İsveç’in Ezan Rahatsızlığı
28 Şubat Geçiştiriliyor mu?
Bidat Ehlinin Cihadı
Süleyman Şah Türbesi'ni İkinci Abdülhamid Yaptırmı...
Bu Resim Nasıl Düzelir Aybalam!
Ayasofya Ne Zaman Aydınlanacak?
Afrika'nın veya Ulusların Zenginliği!
Biz Çadır Medeniyeti miyiz?
Bayramı Özlemdir Gurbetin
İsrail Çin Ortaklığı ve Ortadoğu Barış Süreci
YAZARLARIMIZ
Recep Koçak 
M. Zahid Kotku Hocaefendi Yâd Edildi
Hüseyin Yürük 
Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Seda İmiş!
Barış Tarımcıoğlu 
İsveç’in Ezan Rahatsızlığı
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNÜN YAZARLARI
 
 
 
 
ÇOK OKUNANLAR  
 
  copyrigth © analitikbakis.com
Lastik | Bize Ulaşın | Künye | RSS | Hakkımızda | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap  

Basın ve Yayın